Tüp mide ameliyatı

tüp mide ameliyatıLaparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı aşırı şişmanlığın tedavisinde tek başına uygulanan bir yöntem olarak tüm şişmanlık ameliyatlarının %2’sini oluşturmaktadır. ABD’de bu teknik 1988 yılında biliopankreatik diversiyon ameliyatının bir türü olarak geliştirilmiş; İngiltere’de ise Magenstrasse ve Mill prosedürünün bir varyantı olarak ortaya çıkmıştır.

Son yıllarda şişmanlığın cerrahi tedavisinde alternatif tedavi olarak kabul edilmesinin nedeni; hızlı yapılabilmesi ve hastada daha az incinmeye neden olmasına bağlı olarak hastaların iyi kilo vermesi ve şişmanlığa bağlı yan etkilerin daha hızlı düzelmesidir. Ayrıca eğer gerekirse daha ileri ikinci aşama ameliyatın kolaylıkla yapılabilmesi de önemli bir avantajıdır.

Bu ameliyattan sonra hastaların fazla kilolarının %54 ile %81’ini yaklaşık 12 ay içinde kaybettikleri, aynı zamanda şişmanlığa bağlı diğer hastalıklarda düzelme görüldüğü tespit edilmiştir (Himpens ve ark, 2006; Tucker ve ark. 2008; ASBS aşırı şişmanlıkta cerrahi tedavi uzlaşı konferansı, 2004).

AMELİYATIN TEMEL BİLGİLERİ

Tanımlar ve Prensipler

Sleeve gastrektomi aynı zamanda “uzunlamasına gastrektomi” veya “tüp mide” olarak da adlandırılmaktadır.

Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak 60 ile 120 ml arasındaki hacme sahip bir mide tüpü oluşturulur.

Fizyoloji

Tüp Mide Ameliyatında (TMA), 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır:
1.Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı,
2.Ghrelin olarak bilinen bir maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığından hormonsal bir değişiklik meydana gelmesi sonucu kilo kaybı olur. Ghrelin midenin fundus denilen üst parçasındaki oksintik hücrelerce üretilen 28 amino-asitlik bir peptit proteindir (Ariyasu ve ark. 2001). Beyindeki hipotalamus ya da pituiter bölgedeki reseptörlerinin aktivasyonu ile düzenlenen kuvvetli bir oreksijenik (iştah arttırıcı) bir peptittir (Mognol ve ark. 2005; Himpens ve ark. 2006). Mide fundusunun her bir gramında, oniki parmak bağırsağına göre 10-20 kat daha fazla ghrelin bulunmaktadır. Tüp Mide Ameliyatında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştah da azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.

Tüp mide sonuçlar

Tüp mide ameliyatı kısa sürede etkili olan önemli bir şişmanlık ameliyatıdır. Altı ayda toplam fazla kiloların %35-70’i ve 12 ayda ise fazla kiloların %33-81’i kaybedilmektedir.

Üç yılda kaybedilen fazla kiloların “Gastrik By-Pass Ameliyatı” sonrasında kaybedilen kilolara yakın olduğu gösterilmiştir (Gumbs ve ark. 2007; Baltasar ve ark. 2005; Lee ve ark. 2007).

Uzun süreli sonuçlar; ameliyat sırasında mide tüpünün genişliğini belirlemede kullanılan buji çapına göre değişmektedir. Buji çapının 40 French’ten küçük olması gerekmektedir. Bu sayede mide hacmi küçültülebilmektedir (Weiner ve ark. 2007).

Kilo Kaybında Başarısızlık

Tüp mide ameliyatından sonra mide tüpünün zamanla genişlemesi halinde yeniden kilo alımı görülebilir. Ameliyat tekniklerindeki farklılıklar nedeniyle bu durumun neden meydana geldiği anlaşılmıştır. Nedenleri şunlardır:
1.aşırı geniş buji kullanılması
2.mide arka duvarının yeterince alınmaması
3.büyük lokmalar nedeniyle mide tüpüne aşırı basınç olması
4.tekrarlayan kusmalar
5.mide çıkışında veya barsakta tıkanıklık

Bu durum yeniden ameliyatla düzeltilebilir (Baltasar ve ark. 2006; Gagner ve Rogula, 2003);
1.yeniden laparoskopik tüp mide ameliyatı ile fazlalığın alınması
2.Gastrik by-pass ameliyatına geçilmesi
3.laparoskopik düodenal swich ameliyatına geçilmesi

Etiket: , , ,


Sponsor bağlantılar

Yorum (2)

 • lale
  04 Mayıs 2013 at 16:31 |

  mrb ben 13 yaşımda adet düzensizliği nedeniyle sürekli kio aldım.bir ara 97 kiloya kadar çıktım. şuan 21 yaşındayım ve 79-80 kiloyum. bu durum beni cok rahatsız ediyor.. kist yüzünden verilen ilaçlar sürekli kilo alıp verdirdiği için vücudum iğrenç bi görünüme sahip :( çatlaklarım selülitlerim ve sarkmalarım var. 10 yıldız zayıflıcam die sürekli bişiler yapmaktan ve sonuç alamamaktan cok sıkıldım ltfn biri bana yardım edebilirmi zayıflama konusunda ilaç vb şeyler kullanmak istemiyorum etkili bi yöntem değil çünkü :(

 • sebnem
  28 Mayıs 2013 at 13:49 |

  merhaba ben tup mıdelıyım3 aydır ama haftada bır gun buyuk tuvaletımı yapabılıyorum ve cok kotu agrı ve sancılarım var acaba hangı bırıme gıtmelıyım

Yorum Yap / Soru Sor

Bölgesel zayıflama

Göbek bölgenizdeki yağları eritmek ve karın sarkıklarınızı sıkılaştırmak için bloğumuzda sizlere göbek eritme yöntemleri anlatıyoruz.

Yeni Yorumlar

 • berna5

  13 Kasım 2014 |

  Bayan için önerebileceğiniz ince elbise altında da giyilebilen korse önerileriniz nedir

Bilgilendirme

Göbek eritmek için sitede yer alan bilgileri çeşitli dergi ve internet sitelerinden alıntı yaparak sizlere tek bir adresten ulaşmanıza imkan sağlayan bloğumuzda yayınlanan bilgilerin doğrululuğundan kaynak sahipleri sorumludur. Aksi taktirde oluşabilecek herhangi bir problem dolayı www.gobekeritme.com ve ilgili kişiler sorumlu değildir.